ICM7218AIJIR5254
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ICM7218AIJIR5254
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
28-CDIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet
Download
Description
IC DRVR 7 SEG 8 DIGIT 28CERDIP
Stock
335
In Stock :
335
Manufacturer :
Product Category :
Display Drivers
Supply Voltage :
5V
Surface Mount :
No
Base Part Number :
ICM7218
Voltage - Supply :
4V~6V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Interface :
Serial
Display Type :
LED
Terminal Position :
Dual
Published :
2001
Data Input Mode :
Parallel
Number of Segments :
7
Terminal Pitch :
2.54mm
Packaging :
Tube
Current - Supply :
2.5mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multiplexed Display Capability :
yes
Length :
37.85mm
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
28-CDIP (0.600, 15.24mm)
Number of Functions :
1
Configuration :
7 Segment
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Terminations :
28
JESD-609 Code :
e3
Width :
15.24mm