ICE65P04F-TCB284I
Mfr.Part #
ICE65P04F-TCB284I
Package / Case
284-VFBGA, CSPBGA
Description
IC FPGA 174 I/O 284CSBGA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Published :
Base Part Number :
ICE65
Total RAM Bits :
Operating Supply Current :
45µA
Voltage - Supply :
1.14V~1.26V
Number of Logic Elements/Cells :
Packaging :
Tray
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Operating Supply Voltage :
1.2V
Number of I/O :
174
Series :
iCE65™ P
Number of LABs/CLBs :
440
Number of Pins :
284
Memory Size :
10kB
Package / Case :
284-VFBGA, CSPBGA
RAM Size :
10kB
Max Frequency :
533MHz
Datasheets
ICE65P04F-TCB284I
1.2V V 10kB B FPGAs iCE65™ P Series 284-VFBGA, CSPBGA 45μA mA
ICE65P04F-TCB284I Overview
In the 284-VFBGA, CSPBGA package, you will find fpga chips. The device has 174 I/O ports for more coherent data transfer. To form a fundamental building block, there are 3520 logic elements/cells. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. There is a 1.14V~1.26V-volt supply voltage required for the device to operate. The iCE65™ P Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within -40°C~85°C TA when operating. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 81920 bFpga chipss. You can find related parts by using the part number ICE65, which is its base part number. It is crucial that the RAM si10kBe of this FPGA module reaches 10kB so that the program can run normally. In order to make it work, 284 pins have been designed. A total of 440 LABs/CLBs are included in this FPGA. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.2V. For storing programs and data, this FPGA module embeds memory 10kB. It is possible to achieve a speed of up to 533MHz with this FPGA. It operates at 45μA amps of supply current.