ICE65L08F-LCB284C
Mfr.Part #
ICE65L08F-LCB284C
Package / Case
284-VFBGA, CSPBGA
Description
IC FPGA 222 I/O 284CSBGA
Max Frequency :
256MHz
Lead Free :
Lead Free
Number of Logic Elements/Cells :
Series :
iCE65™ L
Number of Terminations :
284
RoHS Compliant
Power Supplies :
1V
Base Part Number :
ICE65
Terminal Position :
BOTTOM
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Packaging :
Tray
Number of LABs/CLBs :
960
Number of Pins :
284
Operating Supply Current :
54μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Memory Size :
16kB
Operating Supply Voltage :
1.2V
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of I/O :
222
Voltage - Supply :
1.14V~1.26V
RAM Size :
16kB
Number of Outputs :
222
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Total RAM Bits :
Qualification Status :
Not Qualified
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
284-VFBGA, CSPBGA
Supply Voltage :
1V
Terminal Form :
Ball
Datasheets
ICE65L08F-LCB284C
1.2V V 16kB B FPGAs iCE65™ L Series 284-VFBGA, CSPBGA 54μA mA 0.5mm mm 284
ICE65L08F-LCB284C Overview
The package that contains this software is called 284-VFBGA, CSPBGA. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. There are 222 I/Os for better data transfer. In order to construct a fundamental building block, 7680 logic elements/cells are required. In order for the device to operate, a supply voltage of 1V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 1.14V~1.26V battery. There are many types of FPGAs in the iCE65™ L series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~70°C TA while the machine is operating. A device such as this one has 222 outputs built into it. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has a total of 284 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 131072. If you are looking for related parts, you can use the base part number ICE65 as a starting point. For the program to work properly, the RAM si16kBe of this FPGA module must reach 16kB GB in order to ensure normal operation. In this case, 284 pins are used in the design. 960 LABs/CLBs are configured on this FPGA. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 1.2V supply voltage. In order for fpga electronics to work, fpga electronics requires a 1V power supply. In this FPGA module, there is a memory of 16kB that can be used to store programs and data. As fast as 256MHz can be reached with this FPGA. This device uses a 54μA supply current to operate.