ICB30SF10NCM1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ICB30SF10NCM1
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 10MM CYL
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Indicator :
LED
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
Connector
RoHS Status :
RoHS Compliant
Sensor Type :
Inductive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Sensing Distance :
0.394 (10mm)
Ingress Protection :
IP67
Factory Lead Time :
7 Weeks
Voltage - Supply :
10V~36V
Series :
ICB
Output Type :
NPN-NC, 3-Wire
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Response Frequency :
1kHz
Datasheets
ICB30SF10NCM1
10V~36V Inductive Cylinder, Threaded - M30 ICB Series Nickel-Plated Brass Connector Cylinder, Threaded - M30
ICB30SF10NCM1 Overview
ICB30SF10NCM1 Features
ICB Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V~36V
Response Frequency: 1kHz