ICB12S30N10NO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ICB12S30N10NO
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Package / Case
Cylinder, Threaded - M12
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 10MM CYL
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Sensing Distance :
0.394 (10mm)
Operating Temperature :
-25°C~70°C
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67
Series :
ICB
Factory Lead Time :
6 Weeks
Response Frequency :
2kHz
Termination Style :
Cable Leads
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M12
Voltage - Supply :
10V~36V
Output Type :
NPN-NO, 4-Wire
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Housing Material :
Metal
Sensor Type :
Inductive
Datasheets
ICB12S30N10NO
Carlo Gavazzi ICB12S30N10NO
10V~36V Inductive Cylinder, Threaded - M12 ICB Series Nickel-Plated Brass Cable Leads Cylinder, Threaded - M12
ICB12S30N10NO Overview
ICB12S30N10NO Features
ICB Series
Operating Temperature: -25°C~70°C
Sensing Distance: 0.394 (10mm)
Voltage - Supply: 10V~36V
Response Frequency: 2kHz