IC0603A182R-10
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IC0603A182R-10
Manufacturer
Laird - Performance Materials
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.8UH 25MA 950MOHM SMD
Manufacturer :
Laird - Performance Materials
Product Category :
Fixed Inductors
Mount :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
50MHz
Series :
IC
Current Rating :
25mA
Test Frequency :
10MHz
DC Resistance (DCR) :
950mOhm Max
Height Seated (Max) :
0.037 0.94mm
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
6 Weeks
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Number of Functions :
1
Height :
950μm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Max DC Current :
100mA
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Chip
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductance :
1.8μH
Published :
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Material - Core :
Ferrite
Inductor Application :
RF INDUCTOR
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±10%
Q @ Freq :
30 @ 10MHz
Shielding :
No
Datasheets
IC0603A182R-10
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EMI GASKET BLUE
    CONN SHIELDING FOR DB15
    FILTER BLOCK 9 POS D-SUB
    FILTER BLOCK 15 POS D-SUB
    FILTER BLOCK 25 POS D-SUB
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD