IB048E120T40N1-00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IB048E120T40N1-00
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Eighth Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 9.5-13.75V 480W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Voltage - Output 1 :
9.5V~13.75V
Pin Count :
5
Published :
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL/NICKEL PALLADIUM GOLD
Terminal Position :
Dual
Number of Functions :
1
Max Power Dissipation :
480W
Voltage - Isolation :
1.5kV
Operating Temperature :
-40°C~125°C
JESD-30 Code :
R-XDMA-P5
Type :
Intermediate Bus Converter
Terminal Form :
PIN/PEG
Power (Watts) :
480W
Applications :
ITE (Commercial)
Feature :
Remote On/Off, UVLO
Voltage - Input (Max) :
55V
Max Output Current :
40A
Lead Free :
Lead Free
Input Voltage-Nom :
48V
Number of Terminations :
5
Output Voltage :
12V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Efficiency :
97.4%
Package / Case :
Eighth Brick
Total Power Output-Max :
500W
Height :
9.652mm
JESD-609 Code :
e3/e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tray
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Isolation :
Isolated
Voltage - Input (Min) :
38V
Trim/Adjustable Output :
No
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
2.30Lx0.90W x 0.38 H 58.4mmx22.9mmx9.7mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Series :
VI Brick® IBC (500W)
Width :
22.86mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Outputs :
1
Length :
58.42mm
Output Power :
300W
Qualification Status :
Not Qualified
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
IB048E120T40N1-00
Vicor IB048E120T40N1-00
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD