HZ12C1L-E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HZ12C1L-E
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 12V 400MW DO35
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Terminal Finish :
TIN COPPER
Working Test Current :
0.5 mA
Factory Lead Time :
1 Week
Renesas Electronics Corporation
Terminal Position :
Axial
Polarity :
Unidirectional
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e2
Package :
Bulk
Tolerance :
±2.08%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1 μA @ 10.5 V
Package / Case :
DO-204AH, DO-35, Axial
Additional Feature :
LOW LEAKAGE, LOW ZENER IMPEDANCE
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
175°C (TJ)
Power Dissipation-Max :
0.4 W
Diode Element Material :
SILICON
Package Shape :
Round
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Supplier Device Package :
DO-35
Technology :
Zener
JEDEC-95 Code :
DO-35
Voltage Tol-Max :
1.86%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
12 V
Power - Max :
400 mW
Number of Terminals :
2
Pin Count :
2
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Surface Mount :
No
Series :
HZ-L
Terminal Form :
Wire
Configuration :
Single
HTS Code :
Qualification Status :
Not Qualified
Impedance (Max) (Zzt) :
80 Ohms
Case Connection :
Isolated
Diode Type :
ZENER DIODE
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
HZ12C1L-E
Intersil (Renesas Electronics Corporation) HZ12C1L-E
ZENER DIODE ±2.08% 1 μA @ 10.5 V 175°C (TJ) ZENER DO-204AH, DO-35, Axial
HZ12C1L-E Overview
A reverse leakage current of 1 μA @ 10.5 V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 1.86%.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.To operate this device, set the working test voltage to 0.5 mA.
HZ12C1L-E Features
reverse leakage current of 1 μA @ 10.5 V
1 μA @ 10.5 V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 0.5 mA
minimal dynamic impedance is 0.5 mA