HX1500800000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HX1500800000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 15POS TOP ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Current :
8A
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Housing Material :
Thermoplastic
Series :
HX
Positions Per Level :
15
Mounting Type :
Through Hole
Voltage :
300V
Color :
Gray
Number of Levels :
1
Wire Termination :
Screwless - Push Button Clamp
Packaging :
Bulk
Mating Orientation :
Vertical with Board
Factory Lead Time :
10 Weeks
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Gauge :
16-26 AWG
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.197 5.00mm
Datasheets
HX1500800000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek HX1500800000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, HX1500800000G pinout, HX1500800000G datasheet PDF, HX1500800000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek HX1500800000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Gray Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screwless - Push Button Clamp 1 Levels 16-26 AWG HX