HWB060S-12-RM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HWB060S-12-RM
Manufacturer
Sanken Electric Co., Ltd.
Description
AC/DC CONVERTER 12V 60W
Manufacturer :
Sanken Electric Co., Ltd.
Product Category :
Height :
38.1mm
Approval Agency :
CE, cURus, GS
Max Power Dissipation :
60W
Product Status :
Obsolete
Mount :
Chassis Mount
Voltage - Output 3 :
Feature :
Load Sharing, Universal Input
Max Output Current :
5.2A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Output (Max) :
5.2A
Voltage - Output 4 :
Number of Outputs :
1
Type :
Open Frame
Series :
HWB (60W)
Voltage - Output 6 :
Minimum Load Required :
Voltage - Output 1 :
12V
Operating Temperature :
-10°C~60°C
Voltage - Input :
85V~264VAC
Current - Output 1 :
5.2 A
Features :
Load Sharing, Universal Input
Power (Watts) :
60W
Published :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package :
Bulk
Voltage - Output 2 :
Size / Dimension :
6.69Lx3.62W x 1.50 H 170.0mmx92.0mmx38.0mm
Applications :
ITE (Commercial), Medical
Mounting Type :
Chassis Mount
Efficiency :
80%
Approvals :
CE, cURus, GS
Datasheets
HWB060S-12-RM
HWB060S-12-RM datasheet pdf and AC DC Converters product details from Sanken stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    DIODE ZENER 20V 1W SJP
    DIODE ZENER 20V 1W SJP
    DIODE ZENER 28V 1W SJP
    DIODE ZENER 28V 1W SJP
    DIODE ZENER 18V 2W SJP