HWB060S-05
Mfr.Part #
HWB060S-05
Description
AC/DC CONVERTER 5V 60W
Product Category :
Package Shape :
UNSPECIFIED
Operating Temperature :
-10°C~60°C
Voltage - Input :
85 ~ 264 VAC
Minimum Load Required :
JESD-30 Code :
X-XXMA-X
Mount :
Chassis Mount
Number of Functions :
1
Voltage - Output 1 :
5V
Surface Mount :
No
Power (Watts) :
60W
Output Voltage :
5V
Max Output Current :
10A
Height :
38.1mm
Current - Output 1 :
10 A
Voltage - Output 2 :
Output Voltage-Min :
4.75 V
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
14 Weeks
Analog IC - Other Type :
AC-DC REGULATED POWER SUPPLY MODULE
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH THE RANGE OF 170 VOLT TO 264 VOLT
Applications :
ITE (Commercial)
Current - Output (Max) :
10A
Max Power Dissipation :
60W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Efficiency :
75%
Size / Dimension :
6.69Lx3.62W x 1.50 H 170.0mmx92.0mmx38.0mm
Series :
HWB (60W)
Open Frame
Lead Free :
Lead Free
Obsolete
Output Voltage-Max :
5.5 V
Feature :
Load Sharing, Universal Input
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Terminal Position :
ECCN Code :
EAR99
Total Power Output-Max :
50W
Input Voltage-Nom :
100V
Datasheets
HWB060S-05
Sanken Electric Co., Ltd. HWB060S-05
HWB060S-05 datasheet pdf and AC DC Converters product details from Sanken stock available at
Manufacturer related products
    DIODE ZENER 20V 1W SJP
    DIODE ZENER 20V 1W SJP
    DIODE ZENER 28V 1W SJP
    DIODE ZENER 28V 1W SJP
    DIODE ZENER 18V 2W SJP