HW18B0800000G
Mfr.Part #
HW18B0800000G
Description
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 2.5MM
Current - UL :
4A
Wire Strip Length :
7-8mm
Color :
Green
Insulation Height :
0.465 11.80mm
Wire Gauge or Range - AWG :
20-28 AWG
Pitch :
0.098 2.50mm
Voltage - UL :
150V
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Number of Positions :
18
Datasheets
HW18B0800000G
Bulk 0.098 2.50mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets HW Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
HW18B0800000G Overview
HW18B0800000G Features
HW series
HW18B0800000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
HW18B0800000G Terminal Blocks applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM