HW1370830000G
Mfr.Part #
HW1370830000G
Description
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5MM
Number of Positions :
13
Insulation Height :
0.591 15.00mm
Wire Strip Length :
9-10mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Color :
Gray
Current - UL :
10A
Voltage - UL :
300V
Feature :
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Pitch :
0.197 5.00mm
Wire Gauge or Range - AWG :
12-26 AWG
Datasheets
HW1370830000G
Bulk 0.197 5.00mm Gray 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets HW Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
HW1370830000G Overview
HW1370830000G Features
HW series
HW1370830000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
HW1370830000G Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM