HW11A0820000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HW11A0820000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 7.5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Packaging :
Bulk
Color :
Gray
Number of Levels :
1
Series :
HW
Voltage - UL :
300V
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Mating Finish :
Tin
Insulation Height :
0.591 15.00mm
Wire Strip Length :
8-9mm
Feature :
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Wire Gauge or Range - AWG :
12-26 AWG
Pitch :
0.295 7.50mm
Termination Style :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Current - UL :
10A
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Number of Positions :
11
Type :
Plug, Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Material :
Phosphor Bronze
Plug Wire Entry :
180°
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
HW11A0820000G
Bulk 0.295 7.50mm Gray 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets HW Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
HW11A0820000G Overview
HW11A0820000G Features
HW series
HW11A0820000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
HW11A0820000G Terminal Blocks applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM