HW1150850000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HW1150850000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Series :
HW
Voltage - UL :
300V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
0.591 15.00mm
Plug Wire Entry :
180°
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pitch :
0.200 5.08mm
Color :
Gray
Number of Levels :
1
Current - UL :
10A
Feature :
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Contact Mating Finish :
Tin
Termination Style :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~115°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Wire Gauge or Range - AWG :
12-26 AWG
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Strip Length :
9-10mm
Type :
Plug, Female Sockets
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
11
Datasheets
HW1150850000G
Bulk 0.200 5.08mm Gray 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets HW Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
HW1150850000G Overview
HW1150850000G Features
HW series
HW1150850000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
HW1150850000G Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM