HW1030020000G
Mfr.Part #
HW1030020000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Contact Material :
Phosphor Bronze
Color :
Black
Voltage - UL :
300V
ROHS3 Compliant
Wire Gauge or Range - AWG :
16-28 AWG
Pitch :
0.150 3.81mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Thermoplastic
Current - UL :
8A
Number of Levels :
1
Feature :
Mating Flange
Type :
Plug, Female Sockets
Insulation Height :
0.488 12.40mm
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Mating Finish :
Tin
Termination Style :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Positions :
10
Wire Strip Length :
8-9mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Plug Wire Entry :
180°
Series :
HW
Datasheets
HW1030020000G
Bulk 0.150 3.81mm Black 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets HW Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
HW1030020000G Overview
HW1030020000G Features
HW series
HW1030020000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
HW1030020000G Terminal Blocks applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM