HW0750810000G
Mfr.Part #
HW0750810000G
Description
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM
Number of Positions :
7
Wire Strip Length :
9-10mm
Current - UL :
10A
Insulation Height :
0.591 15.00mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Pitch :
0.200 5.08mm
Feature :
Retention Latches (Non-Wire Side)
Voltage - UL :
300V
Datasheets
HW0750810000G
Bulk 0.200 5.08mm Gray 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets HW Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
HW0750810000G Overview
HW0750810000G Features
HW series
HW0750810000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
HW0750810000G Terminal Blocks applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM