HW0550850000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HW0550850000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Voltage - UL :
300V
Contact Mating Finish :
Tin
Plug Wire Entry :
180°
Termination Style :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pitch :
0.200 5.08mm
Wire Strip Length :
9-10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Thermoplastic
Color :
Gray
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wire Gauge or Range - AWG :
12-26 AWG
Insulation Height :
0.591 15.00mm
Feature :
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
5
Number of Levels :
1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
HW
Current - UL :
10A
Datasheets
HW0550850000G
Bulk 0.200 5.08mm Gray 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets HW Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
HW0550850000G Overview
HW0550850000G Features
HW series
HW0550850000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
HW0550850000G Terminal Blocks applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM