HW0370030000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HW0370030000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Feature :
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Plug Wire Entry :
180°
Voltage - UL :
300V
Series :
HW
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination Style :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Number of Positions :
3
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Mating Finish :
Tin
Insulation Height :
0.591 15.00mm
Current - UL :
10A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Plug, Female Sockets
Color :
Black
Number of Levels :
1
Wire Gauge or Range - AWG :
12-26 AWG
Contact Material :
Phosphor Bronze
Wire Strip Length :
9-10mm
Housing Material :
Thermoplastic
Pitch :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
HW0370030000G
Bulk 0.197 5.00mm Black 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets HW Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
HW0370030000G Overview
HW0370030000G Features
HW series
HW0370030000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
HW0370030000G Terminal Blocks applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM