HW0250840000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HW0250840000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Number of Positions :
2
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Levels :
1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination Style :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Plug Wire Entry :
180°
Color :
Gray
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Packaging :
Bulk
Type :
Plug, Female Sockets
Insulation Height :
0.591 15.00mm
Voltage - UL :
300V
Wire Gauge or Range - AWG :
12-26 AWG
Contact Material :
Phosphor Bronze
Pitch :
0.200 5.08mm
Feature :
Retention Latches (Non-Wire Side)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Strip Length :
9-10mm
Series :
HW
Current - UL :
10A
Housing Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Mating Finish :
Tin
Datasheets
HW0250840000G
Bulk 0.200 5.08mm Gray 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets HW Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
HW0250840000G Overview
HW0250840000G Features
HW series
HW0250840000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
HW0250840000G Terminal Blocks applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM