HW-10-20-T-D-950-SM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HW-10-20-T-D-950-SM
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 20POS 0.1 STACK SMD TIN
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
3 Weeks
Number of Rows :
2
Color :
Black
Termination :
Solder
Row Spacing :
0.100 (2.54mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length - Post (Mating) :
0.115 2.921mm
Series :
Flex Stack, HW
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Gender :
Male
MIL Conformance :
No
Number of Positions :
20
UL Flammability Code :
94V-0
Pitch :
0.100 2.54mm
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Length - Overall Pin :
1.065 27.051mm
Contact Finish - Post (Mating) :
Tin
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
20
Length - Stack Height :
0.950 24.130mm
DIN Conformance :
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Flex Stack, HW Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 2 Rows Solder 0.100 2.54mm Bulk Surface Mount 20 Positions Black