HVG-240-54A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HVG-240-54A
Manufacturer
MEAN WELL
Description
LED DRVR CC/CV AC/DC 50-57V 4.5A
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
MEAN WELL
Product Category :
Topology :
AC DC Converter
Current - Output (Max) :
4.5A
Efficiency :
93%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Number of Outputs :
1
Series :
HVG-240 (240W)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Mounting Type :
Chassis Mount
Ratings :
IP65
Type :
Constant Current, Voltage
Voltage - Input (Max) :
528VAC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Isolation :
3.75kV
Size / Dimension :
9.06Lx2.68W x 1.53 H 230.2mmx68.0mmx38.8mm
Power (Watts) :
243W
Termination Style :
Wire Leads
Voltage - Input (Min) :
180VAC
Operating Temperature :
-40°C~90°C
Voltage - Output :
50V~57V