HVA08JA10M0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HVA08JA10M0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10M OHM 5% 0.8W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
HVA
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
11 Weeks
Package / Case :
Axial
Composition :
Metal Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Feature :
High Voltage
Working Voltage :
7000V
Rated Power Dissipation (P) :
0.8W
Lead Diameter :
0.55 mm
Resistance :
10MOhm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Size / Dimension :
0.118Diax0.335L 3.00mmx8.50mm
Packing Method :
Ammo Pack
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
Construction :
Tubular
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.8W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Surface Mount :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Reference Standard :
IEC60115-1
Datasheets
HVA08JA10M0
FIXED RESISTOR, 10MOhm, 0.8W, Metal Film,