HV733ATTE913J
Mfr.Part #
HV733ATTE913J
Description
RES 91K OHM 5% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Voltage - Rated DC :
3kV
Power Rating :
1W
Height :
600μm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Resistance :
91kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
2
Voltage - Rated :
3kV
Case Code (Metric) :
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant
Surface Mount :
yes
Datasheets
HV733ATTE913J
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ATTE913J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 91kOhm, ±5%, -55°C~155°C