HV733ATTE755J
Mfr.Part #
HV733ATTE755J
Description
RES 7.5M OHM 5% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
1W
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
9 Weeks
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
HV73
Voltage - Rated DC :
3kV
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Resistance :
7.5mOhm
Termination :
SMD/SMT
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Height :
600μm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Composition :
Thick Film
Voltage - Rated :
3kV