HV733ATTE755G
Mfr.Part #
HV733ATTE755G
Description
RES 7.5M OHM 2% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±2%
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Resistance :
7.5mOhm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Power Rating :
1W
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Composition :
Thick Film
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
600μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
3kV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
3kV
Datasheets
HV733ATTE755G
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ATTE755G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 7.5MOhm, ±2%, -55°C~155°C