HV733ATTE754G
Mfr.Part #
HV733ATTE754G
Description
RES 750K OHM 2% 1W 2512
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
600μm
Voltage - Rated DC :
3kV
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±2%
Mounting Feature :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Resistance :
750kOhm
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Case Code (Metric) :
Composition :
Thick Film
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Power Rating :
1W
Series :
HV73
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
3kV
Datasheets
HV733ATTE754G
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ATTE754G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 750kOhm, ±2%, -55°C~155°C