HV733ATTE753J
Mfr.Part #
HV733ATTE753J
Description
RES 75K OHM 5% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
1W
Voltage - Rated :
3kV
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Thick Film
Height :
600μm
Tolerance :
±5%
Resistance :
75kOhm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated DC :
3kV
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
HV733ATTE753J
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ATTE753J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 75kOhm, ±5%, -55°C~155°C