HV733ATTE753G
Mfr.Part #
HV733ATTE753G
Description
RES 75K OHM 2% 1W 2512
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
3kV
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
75kOhm
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
3kV
Height :
600μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±2%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
9 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant
Power Rating :
1W
Case Code (Metric) :
Datasheets
HV733ATTE753G
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ATTE753G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 75kOhm, ±2%, -55°C~155°C