HV733ATTE7503F
Mfr.Part #
HV733ATTE7503F
Description
RES 750K OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
600μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Composition :
Thick Film
Construction :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
1W
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
3kV
Resistance :
750kOhm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
3kV
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
HV733ATTE7503F
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ATTE7503F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 750kOhm, ±1%, -55°C~155°C