HV733ATTE7502F
Mfr.Part #
HV733ATTE7502F
Description
RES 75K OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
600μm
Resistance :
75kOhm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
3kV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
1W
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Number of Terminations :
2
Weight :
40.511469mg
Voltage - Rated DC :
3kV
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Datasheets
HV733ATTE7502F
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ATTE7502F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 75kOhm, ±1%, -55°C~155°C