HV733ATTE7502D
Mfr.Part #
HV733ATTE7502D
Description
RES 75K OHM 0.5% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Voltage - Rated :
3kV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
1W
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
75kOhm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
3kV
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Series :
HV73
Height :
600μm
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
HV733ATTE7502D
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ATTE7502D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 75kOhm, ±0.5%, -55°C~155°C