HV733ATTE6802F
Mfr.Part #
HV733ATTE6802F
Description
RES 68K OHM 1% 1W 2512
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
1W
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
600μm
Voltage - Rated :
3kV
Pbfree Code :
yes
Resistance :
68kOhm
Series :
HV73
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Surface Mount :
yes
9 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
3kV
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Tolerance :
±1%
Composition :
Thick Film
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Datasheets
HV733ATTE6802F
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ATTE6802F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 68kOhm, ±1%, -55°C~155°C