HV733ATTE625G
Mfr.Part #
HV733ATTE625G
Description
RES 6.2M OHM 2% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
3kV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±2%
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Series :
HV73
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
1W
Composition :
Thick Film
Height :
600μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
6.2mOhm
High Voltage, Moisture Resistant
Voltage - Rated :
3kV
Datasheets
HV733ATTE625G
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ATTE625G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 6.2MOhm, ±2%, -55°C~155°C