HV733ATTE623J
Mfr.Part #
HV733ATTE623J
Description
RES 62K OHM 5% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
600μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power Rating :
1W
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Voltage - Rated DC :
3kV
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
62kOhm
Case Code (Imperial) :
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
HV73
Voltage - Rated :
3kV