HV733ATTE565J
Mfr.Part #
HV733ATTE565J
Description
RES 5.6M OHM 5% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
3kV
Resistance :
5.6MOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
600μm
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated DC :
3kV
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
1W
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
HV73
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Pbfree Code :
yes
Datasheets
HV733ATTE565J
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ATTE565J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 5.6MOhm, ±5%, -55°C~155°C