HV733ATTE565G
Mfr.Part #
HV733ATTE565G
Description
RES 5.6M OHM 2% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
1W
Height :
600μm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±2%
HV73
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
3kV
Resistance :
5.6MOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
3kV
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Datasheets
HV733ATTE565G
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ATTE565G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 5.6MOhm, ±2%, -55°C~155°C