HV733ATTE563J
Mfr.Part #
HV733ATTE563J
Description
RES 56K OHM 5% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
600μm
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power Rating :
1W
Voltage - Rated :
3kV
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±5%
Thick Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
2512 (6432 Metric)
Voltage - Rated DC :
3kV
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
HV73
Case Code (Imperial) :
Resistance :
56kOhm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Datasheets
HV733ATTE563J
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ATTE563J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 56kOhm, ±5%, -55°C~155°C