HV733ATTE563G
Mfr.Part #
HV733ATTE563G
Description
RES 56K OHM 2% 1W 2512
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Resistance :
56kOhm
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
3kV
Voltage - Rated DC :
3kV
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Surface Mount :
yes
Height :
600μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
HV73
Rated Power Dissipation (P) :
1W
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±2%