HV733ATTE5603F
Mfr.Part #
HV733ATTE5603F
Description
RES 560K OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Number of Terminations :
2
Weight :
40.511469mg
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Height :
600μm
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
3kV
2512 (6432 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
560kOhm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
3kV
Tolerance :
±1%
Power Rating :
1W
HV73
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
HV733ATTE5603F
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ATTE5603F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 560kOhm, ±1%, -55°C~155°C