HV733ATTE5602F
Mfr.Part #
HV733ATTE5602F
Description
RES 56K OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
9 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
3kV
Resistance :
56kOhm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Rated Power Dissipation (P) :
1W
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Construction :
RECTANGULAR
Thick Film
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Height :
600μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
3kV
Weight :
40.511469mg
Number of Terminations :
2
Power Rating :
1W
Datasheets
HV733ATTE5602F
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ATTE5602F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 56kOhm, ±1%, -55°C~155°C