HV733ATTE5602D
Mfr.Part #
HV733ATTE5602D
Description
RES 56K OHM 0.5% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.5%
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
HV73
Voltage - Rated DC :
3kV
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
600μm
Voltage - Rated :
3kV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
9 Weeks
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
56kOhm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
1W
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Datasheets
HV733ATTE5602D
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ATTE5602D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 56kOhm, ±0.5%, -55°C~155°C