HV733ATTE516J
Mfr.Part #
HV733ATTE516J
Description
RES 51M OHM 5% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
1W
Resistance :
51mOhm
Case Code (Imperial) :
Composition :
Thick Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
3kV
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Rated Power Dissipation (P) :
1W
ECCN Code :
EAR99
Height :
600μm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
3kV
Case Code (Metric) :
Datasheets
HV733ATTE516J
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ATTE516J
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 51MOhm, ±5%, -55°C~155°C