HV733ATTE515G
Mfr.Part #
HV733ATTE515G
Description
RES 5.1M OHM 2% 1W 2512
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
3kV
Tolerance :
±2%
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
5.1mOhm
Height :
600μm
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
3kV
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Composition :
Thick Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
HV733ATTE515G
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ATTE515G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 5.1MOhm, ±2%, -55°C~155°C