HV733ATTE5104F
Mfr.Part #
HV733ATTE5104F
Description
RES 5.1M OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
HV73
Power Rating :
1W
Voltage - Rated DC :
3kV
Case Code (Imperial) :
Resistance :
5.1mOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thick Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Height :
600μm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
3kV
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
HV733ATTE5104F
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ATTE5104F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 5.1MOhm, ±1%, -55°C~155°C