HV733ATTE5103D
Mfr.Part #
HV733ATTE5103D
Description
RES 510K OHM 0.5% 1W 2512
2512 (6432 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
1W
Height :
600μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
510kOhm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
3kV
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
2
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
9 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated :
3kV
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Case Code (Metric) :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Datasheets
HV733ATTE5103D
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ATTE5103D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 510kOhm, ±0.5%, -55°C~155°C