HV733ATTE5102F
Mfr.Part #
HV733ATTE5102F
Description
RES 51K OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
8 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
51kOhm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Height :
600μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated DC :
3kV
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Power Rating :
1W
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
3kV
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Weight :
40.511469mg
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Tolerance :
±1%
Datasheets
HV733ATTE5102F
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ATTE5102F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 51kOhm, ±1%, -55°C~155°C