HV733ATTE5102D
Mfr.Part #
HV733ATTE5102D
Description
RES 51K OHM 0.5% 1W 2512
Resistance :
51kOhm
Thick Film
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
High Voltage, Moisture Resistant
Mounting Feature :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Height :
600μm
Power Rating :
1W
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
3kV
Voltage - Rated :
3kV
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
Datasheets
HV733ATTE5102D
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ATTE5102D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 51kOhm, ±0.5%, -55°C~155°C