HV733ATTE475G
Mfr.Part #
HV733ATTE475G
Description
RES 4.7M OHM 2% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Voltage - Rated :
3kV
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
3kV
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Number of Terminations :
2
Power Rating :
1W
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±2%
Series :
HV73
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Thick Film
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Height :
600μm
Resistance :
4.7MOhm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
yes
Datasheets
HV733ATTE475G
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ATTE475G
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 4.7MOhm, ±2%, -55°C~155°C