HV733ATTE4702D
Mfr.Part #
HV733ATTE4702D
Description
RES 47K OHM 0.5% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
HV73
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±0.5%
Voltage - Rated DC :
3kV
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thick Film
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
1W
Resistance :
47kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
3kV
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
HV733ATTE4702D
KOA Speer Electronics, Inc. HV733ATTE4702D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HV73 Series, Thick Film, 47kOhm, ±0.5%, -55°C~155°C